Kwiatkowska Księgowość   |   kom.  +48 509 080 915    |    e-mail: biuro@kwiatkowska.com.pl

Liczymy Twój SUKCES

Zaufaj naszej księgowości!

Profil zaufany

Dzięki internetowi coraz więcej czynności możemy wykonywać bez wychodzenia z domu. Nie musimy już opuszczać mieszkania, żeby zrobić zakupy. Często we własnych czterech ścianach możemy też wykonywać obowiązki służbowe. Z pomocą profilu zaufanego unikniemy natomiast stania w urzędowych kolejkach.

Kiedy profil zaufany ułatwi nam życie?

Profil zaufany służy potwierdzeniu tożsamości w Internecie. W praktyce umożliwia korzystanie z wielu usług, oferowanych w ramach EPUAP, platform CEIDG, PUE ZUS oraz strony OBYWATEL.GOV.PL. Dzięki profilowi osobista wizyta w urzędzie, w celu złożenia i podpisania różnego rodzaju wniosków, staje się zbędna. W ten sposób:

  • załatwimy formalności związane ze złożeniem wniosku o dowód osobisty;
  • zgłosimy narodziny dziecka, złożymy wniosek o becikowe, zapiszemy dziecko do przedszkola;
  • skontrolujemy stan konta emerytalnego;
  • zrealizujemy obowiązek meldunkowy (zarówno na pobyt stały, jak i na pobyt czasowy);
  • wpiszemy się do rejestru wyborców;
  • założymy działalność gospodarczą;
  • skontrolujemy, ile mamy punktów karnych

i wiele, wiele innych. Szacuje się, że na liście czynności, które można przeprowadzić z pomocą profilu zaufanego, znajduje się ponad 200 punktów i nieustannie dopisuje się do niej kolejne.

Jak założyć profil zaufany?

Na profil zaufany składa się określony zestaw informacji o danej osobie, a więc imię, nazwisko, data urodzenia i PESEL. Założenie profilu zaufanego może odbywać się dwiema drogami. Pierwsza polega na odwiedzeniu specjalnego punktu potwierdzającego. Zdecydowanie wygodniejszą opcją jest założenie profilu przez Internet. Ten wariant dostępny jest dla osób, które korzystają z konta w systemie bankowości internetowej. Zanim nastawimy się na załatwienie formalności, warto sprawdzić, czy nasz bank umożliwia ten krok. W przeważającej liczbie przypadków nie będzie to problemem, bo w ten sposób w dowolnym momencie mogą założyć profil posiadacze rachunków większości banków.

Profil zaufany a podpis elektroniczny?

W dyskursie poświęconym łatwemu załatwianiu urzędowych formalności, spotkamy się też z określeniem „podpis elektroniczny”. To, co łączy go z profilem zaufanym to fakt, że w obu przypadkach mamy do czynienia z potwierdzeniem swojej tożsamości. Na tym podobieństwa się kończą. Z pomocą profilu zaufanego załatwimy jedynie sprawy na platformach urzędowych, natomiast podpis elektroniczny pozwala dodatkowo podpisać e-maile lub różnorodne dokumenty (m.in. WORD i PDF). Podpis elektroniczny ma więc zastosowanie komercyjne. W przeciwieństwie do darmowego profilu zaufanego, trzeba za niego zapłacić, tzn. kupić go od podmiotu, który posiada certyfikat nadawany przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Masz pytanie?

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące Naszych usług, zachęcamy do kontaktu z Nami.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.